BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Ataman’ın ‘Kuzu’su kırmızı halıda

fft81_mf1995487

Kutluğ Ataman’ın yönettiği ‘Kuzu’ filminin dünya prömiyeri, 64. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde gerçekleştirildi. Berlin Zoopalast sinemasında yapılan gösterim öncesinde yönetmen Ataman ile filmin oyuncuları Nesrin Cavadzade, Cahit Gök, Sıla Lara Cantürk, Nursel Köse, Emel Göksu, Nalan Kuruçim kırmızı halıda yürüdü.
Yönetmen Kutluğ Ataman, “Berlinale Festivali, Cannes Film Festivali ile birlikte çok önemli festivallerden biri. Erzincan’da ilk defa bu kadar profesyonelce çekilmiş bir filmle geliyoruz. Erzincan’ı tanıtmak adına verdiğimiz bir söz vardı, bunu da burada başarmış oluyoruz” dedi.
Hayatta her şeyin politik olduğunu belirten Ataman şöyle devam etti: “Sinema tarihine bakarsanız politik mesajlar vermek çok önemliydi ama artık herkesin bildiği politik doğrular üzerinden sinema yapmak düşüncesi bitmiştir. Maalesef hâlâ ülkemizde devam ediyor bu. Bunun kırılması gerekiyor. Sinema ile ders verme durumu, bunlar komik şeyler. Artık herkes her bilgiye ulaşabiliyor. Sinema ve sanatta becermeniz gereken şey insanları daha fazla sorgulama yöntemi içine çekebilmektir. İnsan olduğunuzu, ağlamaksa ağlamak, gülmek ise gülmek… Bir film boyunca bunu yaşatabiliyorsanız film budur. Sinemanın bunun ötesinde bir yükümlülüğü yok. Filmin başından beri yapmaya çalıştığım iki şey, senaryo aşamasında, İslamofobi yükselen bir trendi ve düzeltilmesi gerekiyordu, bunu dikkate aldım. İkincisi de Türkiye ’de reklamları, dizileri izlediğinizde sarışın çocukların ağırlığını görüyorduk. Ben filmde İslam’dan etkilenmiş kara kafalı bir çocuğun hikâyesini anlamak istedim.”
Filmin oyuncularından Cahit Gök ise “Çok güzel bir film izleyecek herkes. Filmin en güçlü tarafı bizim topraklarımızda çekilmiş, bizim hikâyemiz gibi olsa da mitolojik olarak, sosyolojik olarak birçok ülkeninin seveceği bir film” diye konuştu Oyuncu Nursel Köse ise basından olumlu tepkiler aldıklarını belirtti. Filmin çocuk oyuncusu Sıla Lara Cantürk de ilk deneyimi olduğunu belirterek “Bu filmde ilk hafta yabancılık çektim. Kendimle gurur duyuyorum. Ekranda nasıl göründüğümü çok merak ediyorum” şeklinde konuştu.
Filmi izleyen sinemaseverler ise gösterim sonrası çok etkilendiklerini ve filmi çok beğendiklerini söyledi.

Kaynak: Radikal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir