BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

NAR LOKANTASI’NDA NAR GİBİ BEREKETLİ SURYANİ YEMEKLERİ !

nar lokantası mutfak

GEZGİNLERİN LOKANTASINDA SURYANİ GECESİ !

Dünyanın önde gelen seyahat sitelerinden Trip Advisor tarafından üst üste 3 sene, Mükemmellik Sertifikasi ile ödüllendirilen Nar Lokantası değişik kültürlere spesifik yemek günlerine devam ediyor. Nar : bu defa Mezapotamya'nın en eski halklarından olan Suryani'lerin eşsiz mutfağını tanıtıyor. Gurme Yazar Nedim Atilla'nın söyleyişisiyle başlayan Suryani Yemekleri tanıtım gecesi Şef Murat Şallı ve ekibinin hazırladığı lezzetlerin sunumuyla devam ettİ.Gecede yemeklere Suryani ve Mardin türküleri eşlik etti.

nedim atilla

NEDİM ATİLLA YILLARDIR SURYANİ'LERİN KARDEŞLİK SOFRASINDA

Bu gurme gecede yemek ve kültür sevdalısı yazar Nedim Atilla harika bir sunum yaptı.Suryani kadınlarla gerçekleştirdiği söyleyişiyi videodan izlettikten sonra ona  bu çalışmada en büyük desteği veren Elizabeth Hanıma teşekkür etti.İşte Nedim Atilla'nın sunumundan başlıklar :

-Suryaniler her pazar ayinden sonra buluşarak kardeşlik sofrası kuruyorlar.Bu yemekler  cemaatin kaynaşmasını sağlıyor.En büyük sofra Bakırköy Salon'da gerçekleşiyor.Bu yemeklerde sohbet dostlukla uzatılıyor.Mercimak çorbaları içiliyor ve Suryanilerin et ve baharat odaklı yemekleri paylaşılıyor.

kliçe çöreği suryani yemekleri

NEDİM ATİLLA SURYANİ LEZZETLERİNİ ANLATIYOR : İŞTE HAYAT ÇÖREĞİ

-Suryanilerin yaşam gibi bir kurabiyesi var.Buna Kliçe Çöreği deniyor.Bu kurabiyeyi karşılıklı kırarak birbirlerinin hayatına ortak oluyorlar.Bu öyle bir zengin yiycektir ki içinde birçok baharat vardır.İçinde hayat vardır. Yenibahar .mahlup.tarçın.anason.karabiber . çörek otu  daha ne olsun ki.Kliçe karşılıklı kırıldığında bunun anlamı iki kişinin birbirlerinin hayatına artık tanıklık edeceğidir.Artık onlar uzun bir dostluğu başlatmışlardır.Kliçe ayin öncesinde en güzel elbiselerini giyerek kiliseye gelenlere de dağıtılır.Aynı zamanda Suryani gelin ve damatlar kliçe kırarak ve yiyerek uzun yaşam yolculuğuna başlarlar.

-Suryani mutfağının temeli et ve baharatlara dayanıyor.Bir Suryani'ye beklentisi sorulduğunda 'akşama but yemek' gibi bir deyimleri bile var.Ayrıca Kelle paça çorbasını da çok seviyorlar.Bir Suryanıi gece rüyasında Kelle Paça çorbası gördüyse inanışa göre sabah tüm yakınındakilere bu çorbayı ısmarlaması gerekiyor.

nar lokantası suryani yemekleri

SURYANİ ŞARABI LİDERLİĞİNDE İŞTE KARDEŞLİK SOFRASI

Şimdi o gece tattığımız bu bereketli mutfağı anlatacağız .Kökenleri tüm Mezapotamya (Fenikeliler, Akkadlar, Keldalılar, Babiller, Kenanlar, Asurlular ve Aramiler) dayanmakta olan Suryaniler bu nedenle çok zengin meze ve yemek kültürüne sahipler.Araplar gibi Tebbuli salatası yapıyorlar.Antakyalılar gibi Halhalı zeytininden salata yapıyorlar.Diyarbakırlılar gibi kahvaltıda ciğer yiyorlar.Ekşili etli dolma vazgeçilmezleri

nar lokantası kaburga dolması

İşte Suryani yemeklerinin assolisti : Kaburga Dolması .Nar Lokantası Şef aşçısı Murat Şallı bu güzelliği özel olarak kendisi sundu.Bu yemek aynen Mardin'de olduğu gibi bir harikaydı.

tebbuli nar lokantası

Bulgur ve maydanozun dansı : Nar Lokantası Suryani gecesinde Ortadağunun güzeli Tebbuli salatası sunuldu.

nar lokantası mardin peynirleri

Midyat .Mardin, Idil ve Nusaybin’in yerleştiği coğrafya bütün bu bölgeye Süryaniler “Turabdin” diyorlar. Dünyanın neresinde olursa olsun bir Süryani’nin gözleri ve kulakları buradadır, çünkü burası onların anavatanıdır. .İşte bu nedenle Nar Lonatası bu gece için Mardin'den özel peynirler ve şaraplar getirdi.

yumurtalı çiğ köfte nar lokantası

İŞTE RAHİP KÖFTESİ : YUMURTALI ÇİĞ KÖFTE : Suryanilerin rahipleri hayatları boyunca balık dışında et kesinlikle yemiyorlar.Bu mutfağı ete dayanan bir kültür için inanılmaz bir fedakarlık.İşte Suryaniler rahipler güçsüz klamsın diye onlara yumurtalı çiğ köfte hazırlıyorlar.Nar Lokantası'nın sunduğu bu lezzet buram buram Mardin kokuyordu.

zeytin salatası nar lokantası

Mardin tam bir zeytin diyarı.Halhalı ise en eski ve güzel zeytin cinsi .Halhalı'nın en harikasıda Mardin Derik'te yetişiyor.Nar Lokantası o gece nar gibi bereketli zeytin salatası hazırlamış ; Aynen Antakya'da olduğu gibi çok lezzetlydi.

dövmeç suryani yemekleri

Közlenmiş patlicana Antep'te söğürme .Antakya'da babagannuç deniyor.Bu mezeye Suryaniler ise Dövmeç diyorlar.

suryani yemekleri nar lokantası

İşte bunbar . Suryaniler ona Kibe diyorlar.Kızartılmış içli köfteye ise ikbebet diyorlar.İçli köftenin buğdaylısına Kibel Rata deniyor.Ve peynirli börek ise Şan böreği olarak adlandırılıyor.Bu böreğe Araplar ise Sembusek ismini vermişler.Görüldüğü üzere halklar ve yemekleri kardeş gibi birbirlerine benziyor.

murat şallı

Şef Murat Şallı Suryani yemeklerini  büyük bir özenle aslına ugun hazırlamıştı.

 

Nar Lokantası :

Adres: Molla Fenari Mahllesi Nuruosmaniye Caddesi No:41 Çemberlitaş 34120 Fatih, İstanbul

Telefon : (0212) 522 2800

2 Yorum

  1. adına yakışır bir şekilde bizlere tarihi ve kültürümüzü yaşattığı için kültür istanbula çok teşekkürler

  2. Bizim alışık olduğumuz damak tadı çok beğendim.Teşekkürler. Muzaffer Öner

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir