BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

EYLÜL’DE FRANKFURT’TA TÜRK FİLMLERİ HAFTASI

FRANKRURT FİLM FESTİVALİ
Frankfurt Türk Film Festivali, 14’üncü kez düzenleniyor. Festi­val 7–13 Eylül günleri arasında yapılacak. Festival kapsamında ‘Altın Elma’ ödülleri ikinci kez uzun metrajlı filmlerine verilecek.
FRANKFURT Kültürlerarası Transfer Derneği’nin Hessen Başbakanı Volker Bouffier, Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici ve Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann himayesinde düzenlendiği Frankfurt Türk Film Festivali, Hüseyin Sıtkı’nın başkanlığında yapılacak. Festival kültürler arası diyaloğu güçlendirmeyi ve Türk sinemasının kültür elçisi olmayı hedefliyor.

Türk sinemasının 100’üncü yılı festival programına da yansıyacak. Festivalin Unutulmayan­lar bölümünde anılacak isimler, Türk sinemasına büyük emek veren Ayhan Işık ile Belgin Doruk oldu. Festivalde film galaları, paneller, sergilerin de yer aldığı zengin bir program oluşturuldu.

Festivale izleyiciyle buluşacak filmlerin oyuncu, rejisör ve yapımcıların yanı sıra Ahu Türkpençe, ezgi mola, Ha­luk Piyes, Perihan Savaş, Serdar Gökhan, Ufuk Bay­raktar ile Zuhal Olcay’ın da aralarında olduğu ünlü isimler davet edildi.

İŞTE YARIŞACAK FİLMLER
Festivalde Altın Elma uzun metrajlı film ödülleri ve Kısa Film ödülleri de sa­hiplerini bulacak. Türkiye’de son dönemde çekilen filmler Benimle Oynar mısın, Daire, Dağ, Eve Dönüş: Sarıkamış 1915, Halam Geldi, Gözü­mün Nuru, Jin, Kadın İşi, Karnaval, Köksüz, Meryem, Özür Dilerim, Patron Mutlu Son İstiyor, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Senin Hikayen, Sev Beni, Tamam mıyız?, Yozgat Blues ve Zer­re, Türk jüri tarafından Altın Elma uzun metrajlı film yarışmasına dahil edildi. Sinema uzmanı Alman ana jürisi Altın Elma ödüllerini hangi dalda kime verdiğini 13 Eylül’de açıklayacak. Festivalin Türk jürisinde oyuncular Füsun Kostak, Gülay Baltacı, Yetkin Dikin­ciler, film yapımcıları Deniz Yayın, Mutena Açık Güven ve yazarlar Serdar Saffet Akbıyık ile Yekta Kopan’dan oluşuyor.

FESTİVAL HERKESİ SİNEMAYA GÖTÜRMEYİ AMAÇLIYOR

FESTİVALİN çok kapsam­lı kültür programıyla öncelikle Frankfurt ve çev­resindeki Türk toplumunu sinemalara çekmeyi amaçlı­yor. Festival ayrıca farklı etkin kökene sahip sinema­severleri de Türk filmleriyle buluşturmasının yanı sıra Türk sanatçıları ve Alman yapım şirketleri arasında ilerde gerçekleşebilecek or­tak projeler için gereken alt yapıyı oluşturuyor.

Festiva­lin içinde yer alan sanatsal etkinlikleri de Frankfurt ve çevresinin sanat hayatına zenginlik katıyor. Festivali, Deutsches Filmmuseum, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu ve Kültür Ataşeliği, Türkiye Kültür Bakanlığı, Filmhaus Frank­furt, Frankfurt Ekonomi Destekleme Birliği, Saalbau ve TRT gibi pek çok kurum ve kuruluş destekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir