BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Yılın En Beğenilen Oyunu-Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı

1551477_619262588155777_159267506_n

31 Ekim 2013 tarihinde Tiyatro adam topluluğu tarafından uyarlanan ve prömiyeri yapılan,Bertolt Brecht’in yazıp Yücel Erten’in çevirdiği ve aynı zamanda Tiyatro Anadolu’nun kurucularından Ümit Aydoğdu’nun yönetmenliğini üstlendiği muhteşem bir hikaye Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı.

“Kişilerin yoktur bir önemi, çerçevedir var eden o dönemi. Siz de görün resmi değil onu içine alan çerçeveyi.”

I.Dünya Savaşı’nın ardından, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı… Büyük şirketlerin çıkar savaşında oyuna gelerek suçlu durumuna düşen ve yargılanan bir Belediye Başkanı… Aklanmak için çete lideri Arturo Ui ile işbirliği yapması sonucunda Arturo Ui’nin hızla gelişen büyümesi… Bu kez onun bir sömürü çarkı oluşturması ve karanlık ilişkiler, karanlık iş ve oyunlarla bir ülkenin çöküşü… Brecht’in savaş döneminde yazdığı anti-faşist oyunda, Hitler’in iktidara yürüyüş öyküsü ile ünlü Chicago’lu gangster Al Capone’un öyküsü örtüştürülmüştür. İktidar ve sermaye günübirlik çıkarlar adına, yasaları çiğneyerek işbirliği yaptığında; ülke siyasetinin, toplumsal düzenin onarılmaz ve geri dönülemez bir baskı rejimine dönüşebileceği gerçeği anlatılır.

Çok yakında Kültür İstanbul farkı ile bu güzel tiyatro oyununun editörlerimiz tarafından izlenimlerini ve daha detaylı bilgiyi sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sezon kapanmadan bu muhteşem tiyatroyu izleme şansı bulmak isteyen tiyatroseverlere aşağıdaki linke bir göz atmalarını öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir