BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Yeşilçam Sineması da kapanmanın eşiğinde

22372096

Beyoğlu’nda tarihi öneme sahip sinema salonları teker teker kapanıyor. Emek Sinaması’nın ardından sanat filmleri gösteren Yeşilçam Sineması da zor günler geçiriyor.

Bir dönem sinema deyince ilk akla gelen yer olan Beyoğlu’nda perdeler teker teker kapanmaya devam ediyor. Taksim, Lale, Saray, Yeni Melek, Alkazar, Lüks, Rüya, Emek gibi sinema salonlarının ardından Yeşilçam Sineması da perdelerini indirmek üzere. Borç ve müşterisizlik nedeniyle seanslarını iptal eden Yeşilçam Sineması’nın işletmecisi Güven Çelik, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek beklediklerini söyledi. 

Emek Sineması’nın da müşterisizlik nedeniyle kapandığını ve sonrasında yıkıldığını anlatan Çelik, Taksim çevresindeki AVM’lerde açılan sinema salonlarının işlerini bitirme noktasına getirdiği belirtti. Çelik şunları anlattı: “Biz yaklaşık 20 yıldır buradayız. Yıllardır diğer birçok salonda gösterilmeyen sanatsal ve ödüllü filmleri oynatıyoruz. Ticari kaygısı olan filmleri gösterime sokmadık. Meraklıları yıllardır gelip salonumuzu dolduruyordu. Ancak son dönemlerde AVM’lerdeki sinema salonları bizim müşterimizi kaçırdı. Eskisi gibi insanlar da gelip sanatsal filmleri izlemiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı büyük sinema salonlarına destek veriyor ancak küçük salonlara destek yok. Yakın zamanda Emek gibi biz de kapanacağız.”

BAKANLIK DESTEK VERMELİ 

Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı yaptıkları eylemlerle isimlerinden söz ettiren ‘Emek Bizim Platformu’ üyelerinden Fırat Yücel de Beyoğlu’ndaki tarihi sinema salonlarının müşterisizlik nedeniyle teker teker kapandığını anlattı. 

Sinemaların desteksiz kaldığını belirten Yücel şunları söyledi: “Beyoğlu’nda tarihi öneme sahip sinema salonları teker teker kapanıyor. Son dönemlerde Yeşilçam ve Beyoğlu sinemalarının zor günler geçirdiğini biliyoruz. Bu sinema salonları sanatsal filmleri gösteriyorlar. Bu salonlara mutlaka Bakanlık desteği olmalıdır. Son dönemlerde AVM’lerin açılmasıyla insanların yönelimleri değişti. İnsanlar artık sanatsal filmlerden uzaklaşıyor. Buna karşı önlem alınmalı ve bu sinemalara destek olunmalıdır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir