BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

“MAKAS OYUNLARI 2” 15 Ocak 2014’te başlıyor…

makas-oyunlari2-afis2


Dot – MAKAS OYUNLARI
, 2011’de Britanya’da başlayan “Theatre Uncut” isimli kısa oyun yazım ve okuma projesinde yer alan kısa oyunların arasından yapılan seçkiden oluşuyor.

 

MAKAS OYUNLARI’nda güncel ve politik kısa oyunlar yer alıyor.

 

Sanat Yönetimi Murat Daltaban tarafından yapılan projenin ikinci oyunu olan “MAKAS OYUNLARI 2”’de yer alacak oyunlar,

LUCY KIRKWOOD’un yazdığı EV EKONOMİSİ, LENA KITSOPOULOU’un yazdığı BEDEL ve DAVID GREIG’in yazdığı KÖY.

 

Oyunların yönetmenleri Murat Daltaban ve Pınar Töre.

Oyuncuları ise Deniz Türkali, İbrahim Selim, Gizem Erdem, Pınar Töre, Mert Öner, Ezgi Bakışkan, Esin Harvey, Duygum Girginer.

 

“MAKAS OYUNLARI 2”, Ocak ve Şubat boyunca Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi saat 21.00’de oynamaya devam ederken,

“MAKAS OYUNLARI 1”, sadece Cumartesi  saat 19.00’da oynamaya devam edecek….

 

 

THEATRE UNCUT Hakkında

 

Theatre Uncut, 2010 yılında Britanya’da projenin yönetmenleri Emma Callander ve Hannah Price tarafından basit bir fikirden yola çıkılarak başlatıldı. Yönetmenler,  seçkin  oyun yazarlarından güncel politik durumlara dair kısa oyunlar yazmalarını istediler.

 

Theatre Uncut, 2011 yılında Edinburgh Uluslararası Tiyatro Festivali’nde yapılan okumalarla başladı ve her yıl yeni yazarlar ve yeni oyunlarla devam ediyor. İlk üç yılda projede, İngiltere, İskoçya, ABD, Arjantin, İspanya, Yunanistan, Suriye, İzlanda ve Mısır’dan oyun yazarları yer aldı, oyunlar 3 binin üzerinde oyuncu tarafından dört kıtada 17 ülkede sahnelendi.
Proje, 2012 Edinburgh Festivali’nde, Theatre Uncut Fringe First, Herald Angel ve Scotsman Spirit ödüllerini aldı.

 

Theatre Uncut, seyirciyi dünyada olup bitenler hakkında düşündürmek, tartıştırmak ve tepki vermesini sağlamak amacıyla tasarlandı.

Fikir gayet basit.

Proje kapsamında oyun yazarlarından, içinde bulundukları mevcut politik durumlara cevaben yepyeni kısa oyunlar yazmaları istendi.

Bu metinler daha sonra sınırlı bir süre boyunca herhangi bir yerde oynanmak üzere, isteyen herkesin kullanımına sunuldu. 

Oyunların İstanbul’da ve kentin tarihinin tam da şu anında sahnelenmesi umuyoruz ki verimli  tartışmalara önayak olacak.

 

Theatre Uncut

Sanat Yönetmenleri

Emma Callander,  Hannah Price

 

 

2008-2009 sezonunda Mark Ravenhill’in 18 kısa oyundan oluşan “Vur Yağmala Yeniden” adlı epik oyununu sahnelemeye hazırlanırken,  projenin büyüklüğü bizi heyecanlandırmıştı. Bugüne kadar oyunu bir bütün olarak -radyo oyunu da dahil olmak üzere- sahneleyebilen ilk ve tek tiyatro olduk sanırım. Sezon boyunca 36 kişilik bir kadroyla sahneye koyduğumuz, toplamda 10 saatlik bu dev proje sayesinde kısa oyun bilgisini tecrübe ettik. Türkiye’de kısa oyun yazma, sahneleme,  oynama ve izleme alışkanlığı olmadığından, deneyimlediğimiz şey bizim için çok kıymetliydi.

 

Theatre Uncut projesi, bize “Vur Yağmala Yeniden”in de ötesine geçmek için kapılar açıyor. Theatre Uncut devam eden bir proje. Bu sezon bir yandan 2011, 2012 ve 2013’te Avrupalı yazarlar tarafından yazılmış oyunları sahneliyor,  bir yandan Theatre Uncut İstanbul’u başlatıyoruz. Yazılmış oyunlar sahnelenmeye devam ederken projenin İstanbul ayağı tamamlanacak ve Theatre Uncut İstanbul kapsamında yazılacak yeni kısa oyunlar sahnelediğimiz oyunlara eklemlenecek.

 

Projenin gelişim sürecini bizimle paylaşacak olan herkese iyi sezonlar. 

 

Makas Oyunları Sanat Yönetimi

Murat Daltaban

 

 

MAKAS OYUNLARI

Sanat Yönetimi : Murat Daltaban

Dekor Tasarımı:  Yeşim Bakırküre

 

Çeviri : DOT Çeviri Ekibi
(Pınar Töre, Ece Dizdar, Tuğrul Tülek, Serkan Salihoğlu, Su Olgaç, Elvin Aydoğdu,

Gizem Erdem, Esin Harvey, Özgehan Özturan, Melisa Kesmez)

 

 

Projenin 2. oyunu olan “MAKAS OYUNLARI 2”

EV EKONOMİSİ, BEDEL ve KÖY isimli 3 kısa oyundan oluşmaktadır.

 

 

 

EV EKONOMİSİ / HOUSEKEEPING
(İNGİLTERE)
Yazan: LUCY KIRKWOOD
Yöneten: MURAT DALTABAN
Oyuncular: DENİZ TÜRKALİ, ESİN HARVEY, EZGİ BAKIŞKAN

 

Dağ gibi borç. Ölesiye sıkılan kemerler. Feragat edilen onlarca şey. Bir muhasebeci müşterisine tuhaf bir teklifle gelir. Borcunu ödemek için her gün yüzdüğün denizin birazını satmak ister misin? Ama yetmez. Kapitalizm öyle yüzsüz, aklının ucundan geçmeyecek şeylere bile bir fiyat biçebilir.

 

-Denizin tam olarak ne tarafında yüzmek istersiniz?

-Sahile yakın olan taraf, sanırım.

-Denizin o tarafı yakın zamanda satıldı. Orası artık özel mülk, doğru kanalları kullanarak yüzme hakkınızı almazsanız  kanunları çiğnemiş olursunuz.

 

 

BEDEL / THE PRICE
(YUNANİSTAN)
Yazan: LENA KITSOPOULOU
Yöneten: PINAR TÖRE
Oyuncular: PINAR TÖRE, MERT ÖNER, DUYGUM GİRGİNER

 

Her şeyi –ama her şeyi- satın alabileceğin bir süper market. Senin olsun istediğin, paranın yettiği ne varsa alışveriş arabana atıverdiğin bir yer. Poşet  çay, bir paket cips, spagetti, bir şişe şarap ve bildiğin marketlerde bulamayacağın başka şeyler… Hepsi satılık. Hepsinin bir etiketi var, bir bedeli. 

 

Bak her şeyden kısarım ama ölürüm de rokfor yerine küflü peynir almam. Rokfor hakkımı korumak için gerekirse ölürüm. Rokfor için savaşa giderim. Ha bak, baba olmak istemediğim için değil, baba olmak benim hayalim ama ben rokfor yiyen bir baba olmak istiyorum.

 

 

KÖY / DALGETY
(İSKOÇYA)
Yazan: DAVID GREIG
Yöneten: MURAT DALTABAN
Oyuncular: GİZEM ERDEM, İBRAHİM SELİM

 

Sistemin, kaosu önlemek ve meşruluğunu korumak için dayattığı kurallar, rütbeler, statüler bize ne yapıyor? Aslında ait olduğumuz yer, özünde kaotik olan doğadan kopup neye evrildik? Artık ne kadar insanız? Bir komiser, bir polis ve belediyeye ait arazide toplanmış bir kabile. Hayat, iş, para… hepsi bir anda absürt görünebilir.

 

-Şimdi büyük bir ateş yaktılar. Ateşte kocaman bir geyik çeviriyorlar. Çocuklar böğürtlen topluyor. Kadınlar çukur kapta bir şey eziyor.

-Bu olay büyümeden bir son vermeliyiz.

-Yemek pişiriyorlar.

-Saldırıyla karşı karşıyayız.

-Bundan emin değiliz.

 

“MAKAS OYUNLARI 2” OYUN TARİHLERİ

15, 16, 17, 18, 22, 23, 24, 25, 30, 31 OCAK 

Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi 21.00

 

“MAKAS OYUNLARI 1” OYUN TARİHLERİ

8, 11 OCAK Çarşamba, Cumartesi 21.00

18, 25 OCAK  Cumartesi 19.00

 

 

DOT Salonu

Maçka G-Mall

İletişim ve Rezervasyon için:
0212 232 44 40 – 0212 251 45 45
Telefonda kredi kartı ile bilet satışı yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir