BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

İSTANBUL’UN ‘İKİ’ FATİHİ

Ayasofya; şimdilerde bir masal gibi dilediğimiz o kadim dönemlere birebir şahitlik etmiş büyük yapı.. Onlarca belkide yüzlerce kişinin sıradan biri olarak girdiği ve bir imparator olarak çıktığı, aynı imparatorun kapısından girerken imparatorluk unvanını bırakmak zorunda olduğu, Bizans İmparatorluğu'nun mirası, hem kilise hem camii olan bu muhteşem yapıyı günümüzde müze olarak ziyaret edebilmekteyiz. Yılın her döneminde her gün yüzlerce kişiyi ağırlayan müze her ziyaretçisine farklı farklı duygular yaşatmakta. Üstelik gece sizden başka kimsenin olmadığını bilerek gezmek, o mistik havayı solumak herkesin hayatında bir kez deneyimlemesi gereken bir durum.

Bizler de Kültürİstanbul olarak Ayasofya'yı gece gezen şanslı azınlık arasında yer aldık. Bu eşsiz deneyimi yaşamamıza vesile olan ise İKİORGANİZASYON. İki başarılı işkadınının kurduğu İki Organizasyonu onların ağzından dinliyoruz; Serap ve Ayşın kırklı yaşlarının sonlarında iki eski bankacıdır. Serap mühendislik, Ayşın gazetecilik okuyup iş hayatına başlarken, o dönemde popüler meslek olan bankacılığı seçmişler.
Yolları 2010'da bankanın Balat Şubesi'nde kesişmiş. Ayşın bankada çok istisnai olarak aynı şubede 27 yıl çalışmış. Balat'ı ve tüm Balatlıları mahalleye muhtar olabilecek kadar tanıyormuş . Serap tayin olduğunda ilk defa geldiği Balat'ı sonrasında çok sevmiş. İkisi de Balat'a gönül vermişler. Kendilerini ziyarete gelen arkadaşlarını severek gezdirmişler Balat'ta. Sonrasında gelenlerin, şakayla karışık "Siz bu işi yapsanıza!" önerisini gerçeğe dönüştürmeye karar vermişler. Amaçları hem kendilerinin keyif aldıkları, hem de gelenlerin iyi vakit geçirdikleri bir iş yapmakmış. Balat'ta küçücük,  sevimli bir ofis tutmuşlar ve yeni hayatları başlamış. Balatla ilgili tur, organizasyon ve keyifli workshoplar yapacaklar bundan sonrasında Sizleri de hikayelerine ortak olmaya davet ediyorlar.

İki Organizasyon mütevazi bir girişim olarak yola çıkmışsa da sektörde sağlam adımlarla ilerlemekteler. Bunun en büyük sebebi de her bir misafire yansıttıkları samimiyet olsa gerek. Serap Hanım da Ayşın Hanım da organizasyonun başından itibaren oldukça sıcak bir şekilde karşılıyorlar tüm misafirlerini. Etkinlik boyunca aktif olarak bulunuyor ve katkılar sağlıyorlar. Bu durum da gelenlerin bir diğer etkinliği sabırsızlıkla beklemesine sebep oluyor. 

Sadece Ayasofya gece gezisisi yok etkinlik takviminde. Bunun yanında Fener Balat Turu, Ayasofya ve Arkeoloji Müzesi, Yer Altında İstanbul Turu, Ada Turları ve daha birçok İstanbul içi etkinlik yer alıyor. Etkinliklere ikiorganizasyon adlı instagram hesabından ve http://www.ikiorganizasyon.com/ sitesinden ulaşabilir siz de bu eşsiz deneyimlerin tadını çıkarabilirsiniz. Kültür İstanbul ailesi olarak bu iki başarılı kadının düzenleyeceği sıradaki etkinliğe katılmayı ve sizleri de aramızda görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. İkiOrganizasyonun gelecek etkinliklerinden haberdar olmak için bizi ve İKİORGANİZASYON'u takibe devam edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir