BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

İSTANBUL’DA GERÇEK ANTEP MUTFAĞI : ÇARGAH RESTAURANT

çargah 2

Mehmet Yılmaz ve Editörümüz Gamze Duygu Yaşar

ANTEP'TEN AMERİKA'YA LEZZET YOLCULUĞU

Kültür İstanbul olarak şehrin özgün lezzet noktalarını tanıtmaya devam ediyoruz. Bu defa ne zamandır övgüsünü duyduğumuz Köşkeroğlu Çargah Restaurant'tayız. Basın Ekspres yolu üzerinde İswest'te yer alan bu mekan Unesco tarafından mutfağı nedeniyle yaratıcı şehir olarak tanınan Gaziantep'in otantik yemeklerini sunuyor.Çargah'ın kurucusu Mehmet Yılmaz'a herşeyi sorduk. Mehmet Yılmaz Antep'te doğmuş.Babası onun mobilyacı olmasını isterken o beyaz önlükleri nedeniyle aşçılara imrenirmiş.Nihayet ilkokul 2. sınıftayken bu özlemine kavuşuyor ve bir lokantada çalışmaya başlıyor.Yıllar sonra usta olduktan sonra İstanbul'a geliyor ; burda kendi Antep Restaurant'ını açıyor ve mutfak şefliği yapıyor.Ardından Antep yemeklerine olan güveniyle Amerika'da mekan açıyor.Burası NewYork Times ve CNN 'de haber olacak kadar ünleniyor.Ardından yurt özlemi ile yine İstanbul'a dönüyor ve 2 yıl önce Çargah Restaurant'ı kuruyor.Ve yine Antep'li bir gurme olan Süleyman Köşkeroğlu ile yollarını birleştiriyor.Bu birleşmeden sonra mekanın ismi Köşkeroğlu Çargah oluyor. Mekanın en önemli özelliği yemek,kebap ve tatlıyı aynı noktada buluşturması.Zaten eskiden Antep'te de yemek ve tatlı ayrı değilmiş.Böylelikle bu hasret de son bulmuş

DSC_0340

Yok böyle bir şenlik : İşte Antep güzelleri

ÇARGAH KEBABI SADECE BURADA YENİR

Mehmet Yılmaz Usta boş vakitlerinde Arge yaparak sadece buraya özel bir kebap çeşidi ortaya koymuş.Kuzu etini satır ile kıyma haline getirerek pastırma ,kaşar ve Antep'in boz fıstıklarını ayrıca küşneme eklemiş . Özel baharatlarda eşlik edince sadece Mehmet Yılmaz Usta'ya özel Çargah Kebabı tamamlanmış.

DSC_0362

Mis gibi sarımsaklı Antep lahmacunu

GAZİANTEP MUTFAĞI ; YEMEKLER ZAHMETLİ VE SANAT ESERİ GİBİ

Gerçek bir Antep sevdalısı olan Mehmet Yılmaz Usta ; paylaştığı yöresel yemek fotoğraflarıyla İnstagram'da fenomen olmuş ve takipçi sayısı on bini aşmış.Antep'i yemeğin başkenti olarak tanımlayan Usta menünün mevsime göre değiştiğini anlatıyor.İşte Çargah'ın kış yıldızları : -Soğan Kebabı : Yılmaz bu kebabın soğanın etkisinden dolayı gribe karşı koruduğunu vurguluyor. -Kış Lahmacunu : Kıyma ve Ceviz zırhla çekilerek hazırlanan lahmacunun içine ayrıca nar ekşisi de ekleniyor ve ortaya gayet besleyici bir kış yemeği çıkıyor. -Alaca Çorba : Bir tür börülce olan yöreye has Maş'tan hazırlanıyor.

çargah 4    

BAHAR GELİR ; ANTEP MUTFAĞI ŞENLENİR

Çargah'ta tüm yemekler aynen Antep'te evlerde kadınların yaptığı gibi mevsiminde ve taze ürünlerle hazırlanıyor.Bahar geldiğinde işte Çargah'a gitme nedenleriniz. -Keme Kebabı : Trüf ailesinden gelen mantarla hazırlanan bu kebap bahar aylarında Çargah'ta sunuluyor ve çok seviliyor. -Yenidünya Kebabı : Malta Eriği de denilen ; güneydeki ismiyle Yenidünya'dan hazırlanan bu kebap ta bir bahar spesiyali -Sarımsak Kebabı : Bu kebap sarımsak diş tutmaya daha başlamadan ; sütken hazırlanıyor. -Şiveydiz : Sarımsak ve soğan baş tutmadan beyaz yerinden hazırlanan ve yuvalamaya çok benzeyen ama özel bir Antep klasiği -Çağla Aşı : Bu yemek taze bademler kemikleşmeden yoğurtla yapılıyor.  Erik tavası : Antep'in bir bahar klasiği olan bu tava can erik daha olgunlaşmadan sertken kuzu eti ile birlikte yapılıyor.

çargah 5

Kağıt gibi ince dışıyla içli köfteye Gamze bayıldı

YAZ GELİR ; BİRECİK PATLİCANLARI KEBABA KARIŞIR

Mehmet Yılmaz Usta anlatırken Antep'te özellikle sadece kuzu eti yendiğini vurguluyor.. Çargah'ta  zırh ile çekilmiş et ve kağıt gibi ince dışı ile içli köfte her daim mevcut.Ayrıca yaz geldiğinde patlıcan ve domates kebabı da arzı endam ediyor.Ayrıca közde 6 saatte pişen incikten yapılan Beyran çorbası da mevcut.Çiğköfte konusında birincilikleri olan Usta bu lezzeti tam da Antep'te olduğu gibi eti bol bulguru az hazırlıyor ve tadı bir harika. Yine lahmacunda aslına uygun olarak soğan yerine sarımsak ve satır kıyması ile üretiliyor

çargah

Sonuç olarak Köşkeroğlu Çargah Restaurant bize o gün gerçek Antep duygusu yaşattı.Bu efsane mutfağın sevdalısı Mehmet Yılmaz'ın yönetimindeki be ferah mekanda  otantik Antep yemeklerini aslına uygun yiyebilirsiniz. Biz Çargah'ı çok sevdik ; y,ne gideceğiz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir