BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

İstanbul’da Ferrari Rüzgarı Esti

24-25-26 Ekim 2014

Ferrari yarışları 10 yıllık bir geçmişe sahip. Etkinlik, dünyanın en başarılı Formula 1 takımlarından ve spor araç üreticilerinden biri olan Ferrari’nin kendi markasından oluşuyor. Nisan ayında İtalya’nın Monza şehrinden start alan, ‘Ferrari Racing Days’in altıncı ayağı, 24-26 Ekim tarihleri arasında Intercity İstanbul Park’ta düzenleniyor. İlk kez düzenlenen yarışlardan beklentiler çok. Etkinlik sadece yarışlardan ibaret değil. Kapsamında; iki tane 458 Challenge yarışı, FXX ve 599XX serilerinin pist şovu, eski yıllardan günümüze Ferrari Formula 1 araçlarının gösterisi ‘Corse Clienti’, güncel Formula 1 Ferrari aracının şovları ve Ferrari sahiplerinin Ferrari spor araçları ile pist üzerindeki sürüşleri de bulunuyor.

Sadi Hezber, bu gün son günü olan yarışların, spor etkinliğinden öte bir organizasyon olduğunu söylüyor: “Biz motor sporlarının daha çok Türkiye’de yapılmasını istiyoruz. Ülkenin tanıtımı için de önemli bir yarış. Çünkü bu tür yarışlar uluslararası yapılıyor. Dünya basını takip ediyor. Birçok TV canlı yayın olarak veriyor. Biz de tesisimizde ne kadar fazla etkinlik yaparsak o kadar ülkemize yardımcı olacağımızı düşünüyoruz. Aynı zamanda motor sporları kültürünü insanımıza sevdirmek için de doğru bir yol olduğunu düşünüyoruz bu tür organizasyonların.”

Hezber, bu araçların ne trafikte ne de her pistte görülemeyeceğini söylüyor. Yani yalnızca bu etkinliği takip eden otomobillerden söz ediyoruz. Ayrıca toplamda 4 farklı yarış olacak ve bu yarışların sonucunda bir podyum yer alacak.

 

Intercity İstanbul Park’ın Genel Müdürü Sadi Hezber

Türkiye’de bir ilk

Avrupa kıtasında İtalya, Portekiz ve İngiltere’den sonra ilk kez Türkiye’de de gerçekleşiyor. Etkinlikte, Ferrari’nin Türkiye distribütörü olan Fer-Mas da yer alıyor. Yarış için hazırlanmış 458 Challenge araçları, Pirelli ve Shell kupaları için düzenlenen ayrı yarışlarda start alacak. Özel etkinlik kapsamında piste çıkacak FXX ise Ferrari’nin Enzo modelinden geliştirilen ve sahiplerinin, sadece Ferrari’nin onayladığı pist etkinliklerinde kullanabildikleri 820 beygirlik otomobiller. Sadece 29 adet üretildiği de düşünülürse, sokakta görmenin imkânı yok. Aynı etkinlikte olacak 599XX ise 599 GTB modelinden geliştirilen ve yine sadece pistte kullanılmak için üretilen bir model. 720 HP gücünde motora sahip bu modelin 20 HP daha güçlüsü ise 599XX EVO olarak biliniyor. 458 Challenge Evo’lar ise 570 HP güç üreten bir V8 motora sahip.

 

Ferrari sahipleri de pisti deneyebilecek

Intercity İstanbul Park, 24-26 Ekim tarihleri arasında Dünya Formula 1 Şampiyonası’nın efsane markası olan Ferrari’nin çok özel bir etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Dünya Rallikros Şampiyonası’na ev sahipliği yapan pistte, tamamen Ferrari’nin ürettiği yarış otomobilleri, çeşitli modeller ve efsane haline gelmiş F1 otomobilleri yer alıyor. Toplamda 6 ayaktan oluşan ‘Ferrari Racing Days’ kapsamında gerçekleşen ‘Trafeo Pirelli’ ve ‘Coppa Shell’ yarışlarında, 40 adet Ferrari 458 Challenge otomobili yarışıyor. Toplam 70 Ferrari araç gerek yarış, gerekse de gösteri sürüşleri için piste çıkıyor. Yarışlar, 09.00-18.00 saatleri arasında. Ayrıca Türkiye’den ve civar ülkeden Ferrari sahipleri, Ferrari’nin Türkiye distribütörü Fer-Mas’a başvurarak bu pisti deneyimleyebilecekler. Ardından kendi otomobilleri ile yarışa katılabilirler.

700 milyon liralık garaj

Uluslararası nitelikteki bu etkinliğin İstanbul ayağında, iki tane 458 Challenge yarışı, FXX ve 599XX serilerinin pist etkinliği, son 10 yıla imzasını atmış Ferrari Formula 1 araçlarının pist etkinliği olan “Corse Clienti”nin yanı sıra güncel Formula 1 Ferrari aracının şovları ve Ferrari sahiplerinin yüzlerce Ferrari spor araçla pist sürüşleri gerçekleşiyor. Söz konusu iki yarış kapsamında piste çıkacak özel 458 Challenge araçları, FXX ve 599XX’lerin yanı sıra eski Formula 1 aracı hesaplandığında, toplamda yaklaşık ‘42 bin beygir’lik güç gösterisine dönüşecek etkinlik. Efsane F1 Pilotu Michael Schumacher’in yanı sıra takımın yakın dönemdeki önemli pilotları Fernando Alonso, Felipe Massa ve Kimi Raikkonen’in kullandığı Formula 1 araçlarının her biri de yerlerini alacak. Toplam fiyatlarının 20 milyon Euro civarında olduğu belirtiliyor. FXX modellerinin tanesinin 2,5 milyon Euro, 599XX modellerinin de yaklaşık 1,5 milyon Euro olduğu kaydediliyor. Buna, 400 bin Euro’luk 458 Challenge da eklendiğinde, sadece bu 70 aracın değeri 255 milyon Euro’dan fazla. Bu da yaklaşık 700 milyon TL’ye tekabül ediyor. Tüm bu rakamlara, sahipleriyle birlikte pistte tur atacak Ferrari’ler dâhil değil elbette…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir