BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

İSTANBUL’A SON GELEN HATAY’LI : ASİ CHEF’S

asi chefs retaurant bakırköy
Horhor’da 90’lı yıllarda hayal edilen ve 2014’te açılan Asi Chef’s Restaurant’ın hikayesidir bu yazı. Bakırköy sahil yolunda olan ve adını Asi nehrinden alan bu mekan henüz çok yeni. Hatay’ın bereketli ve zengin mutfağını arz-endam ediyor burada. Açıldığı geçen yazdan bu yana mutfak Şef Mahmut Gündoğan’ın yönetiminde
MAHMUT GÜNDOĞDU

Mahmut Gündoğan

BAKIRKÖY’DE HATAY ERZAKLARI

Mahmut Usta 12 yaşında Antakya’da başlayan yemek serüvenini Arap ülkelerinde sürdürmüş. O Hatay mutfağını çok seviyor.Nedeni ise bu mutfağın Ortadoğu zenginliğini Akdeniz’in bereketi ile buluşturması.O şimdilerde efsane olan Antakya meze ve yemeklerini Bakırköy’de müşterilerine otantik haliyle sunuyor.Ve kullandığı malzemelere çok dikkat ediyor : Nar ekşisini Antakya’dan gelen Katırbaş cinsi narlarla bizzat kendisi yapıyor. Hatay mutfağının direği olan biber salçasını o yörede köylerde özel yaptırıyor.Zeytinyağı yine Hatay’dan geliyor ve fabrikasyon değil eski sistem mengenlerde hazırlanıyor.Ve en önemlisi et Samandağ’dan geliyor. Buranın eti çok lezzetli çünkü koyunlar zahter ( o yöreye özgü dağ kekiği) yiyorlar.

ASİ CHEF’S’İN STARLARI :

Hatay mezeleri o kadar çeşitli ki ustamızdan beş meze seçmesini istiyoruz.Tabi bu seçimde çok zorlanıyor çünkü o hazırladığı tüm mezeleri yapmaktan olduğu kadar sunmaktan da çok hoşlanıyor. Zaten o Hatay mutfağını tanımlarken ‘önce gözümün doyduğu mutfak” diyor.

BİBERİYE : ACI GÜZEL

Antakya baş biberin zırh ile çekilerek az sarımsak ve maydanoz eklenmesiyle hazırlanıyor.Çok mu acı geldi hiç sorun yok , Mahmut Usta biraz zeytinyağı ekliyor ve gerçekten de acısı azalıyor.Bu mezeyi Hatay’da bile bulmak hiç kolay değil.

 KISIR : DÖVME BİBERLE BULGURUN DANSI

Bizce Asi Chef’s’te illa ki yenmesi gerekiyor çünkü bu kısırın özelliği çok farklı .Öncelikle bulguru elekten geçiriliyor ,ince ve unsuz .Ve bu kısırda biber salçası kullanılmıyor.Mahmut Usta salçanın kısırı çamurlaştırdığını anlatıyor ve dövme biber kullanıyor.Ve sonuçta kısır tane tane oluyor.Yok böyle birşey.Çok ferah ve hafif bir kısır .

 ZEYTİN SALATASI : TEK TEK GELEN GÜZELLİK

Asi Chef’s’te kırma zeytin makineyle kırılmıyor.Bir kişi sadece bu işle ilgileniyor ve dokmuk denilen tahta çekiçlerle zeytinleri tek tek kırıyor.Ustamıza göre bu şekilde zeytinin suyu kaybolmuyor.Halhalı zeytinlerinden hazırlanan salata süperdi üstelik tuz oranı epeyce azdı.

 MUHAMMARA : BİBER VE CEVİZİN DOSTLUĞU

Hatay’ın acı güzeli kırmızı baş biber ve cevizden hazırlanıyor.Artık birçok mekan bu mezeyi kolayına kaçarak biber salçasıyla hazırlıyor.Ancak Asi Chef’s Hatay’lıların çok sevdiği bu mezeyi aslına uygun hazırlıyor.

 MÜTEBBEL : KÖZ KÖZ PATLİCAN : YEMEZSEM PATLIYCAM !

Bu kelime Arapça’da karışım anlamına geliyor ve bu meze közlenmiş patlican ile süzme yoğurtun karıştırılaması ile hazırlanıyor.

 FETTUŞ : ÇITIR SALATA

Ekmekli sebze karışımı olan bu salatayı yaparken Mahmut Usta ekmekleri zeytinyağında kızartıyor.Ve sonuçta ortaya çıtır bir salata çıkıyor. 

asi chefs retaurant humus

 HUMUS : NOHUTLA TAHİNİN MUHTEŞEM BULUŞMASI

Vazgeçilmez Arap güzeli Humus burada aynen Antakya’daki lezzetinde.Çünkü birçok mekan bu mezeyi yaparken toz nohut kullansa da ustamız nohutun kendisini üstelik 9 numara etli nohut kullanıyor.Nohutla tahinin muhteşem buluşması olan Humusu burada ister zeytinyağlı isterseniz de tereyağında çam fıstıklı yiyebilirsiniz.

asi chefs retaurant kaytaz böreği

 

Kaytaz böreği bir Antakya klasiğidir

HATAY LEZZET FIRTINASI BİTMEDİ

 Asi Chef’s’te yemek serüveni mezelerden sonra ara sıcaklarla devam ediyor ama aslında her biri ana yemek gibi.Mumbar dolması burada kuzu kaburgasından çıkan etle pirinçli olarak sunuluyor.Bir Antakya klasiği oşan Kaytaz böreği kıyma ile .Sembüsek böreği ise peynirli,cevizli ve kıymalı olarak hazırlanıyor.Oruk kebabı da denilen İçli köfte ayrıca bulgur ve etin saca basılmasıyla sac oruğu adıyla da sunulmakta.Mahmut Usta heyecanla anlattığı ara sıklardan sonra yemeklere geçiyoruz.

asi chefs retaurant tepsi kebabı

 

Mahmut Usta Tepsi Kebabında bütün hünerlerini ortaya koymuş ; bağımlılık yapabilir

BAŞKA YERDE GAVURDAĞI KEBABI YOK !

 Gavurdğı kebabı sadece buraya özel ve kuzu şiş ile tavuktan hazırlanıyor.Asi Chef’s te yediğimiz kağıt ve tepsi kebabı da bir harikaydı.Kağıt kebabına maydanoz ve sarımsak eklenirken tepsi kebabına ise domates soğan ve salça suyu ekleniyor.Etler de zahter yemiş Samandağ kuyunlarından hazırlandığından lezzeti doyumsuz olmuş.

asi chefs retaurant ceviz tatlısı

Körpe cevizlerden hazırlanan bu tatlı kıtır kıtır süper bir lezzet

 HATAY TATLI CUMHURİYETİ

Herkes künefeyi bilir ama Hatay bir tatlı cümbüşüdür.Kirece yatırılmış sert kabak tatlısı . Ayrıca ceviz ve patlıcan tatlısı .Bunların hepsi mevcut Ve burada künefe Hatay’dan gelen özel peynir ile hazırlanıyor

İÇİNDE HATAY VARSA KAHVALTIDA DAHA ÇOK MUTLULUK VARDIR 

Asi Chef’s Hatay’ın tüm kahvaltı starlarını sunuyor.Kahvaltıda 160 çeşit var.Antakya’nın sünme,ezme,dil, cara ve köy peynirleri .Samandağ’ın mozzerallaya rakip topak peyniri .Ayrıca baharatlı kurtulmuş çökelek olan sürk ile hazırlanan salata.Daha neler neler üstelik açık büfe ve sınırsız çay 25 Lira

 ASİ CHEF’S NOTLARI

-Biz mekanın mutfağını gezdik , Mahmut Usta hijyene çok dikkat ediyor ve hertaraf pırıl pırıldı
-Fix menü: 35 Lira ve buna çorba ,salata, meze tabağı, tepsi veya kağıt kebabı ve künefe dahil
-Tuzda tavuk,maklube,abagannuç,zahter salatası da yenilecekler listesine alınmalı
-Asi Chef’s’e gittiğinizde mutlaka Şef Mahmut Gündoğan ile tanışın , sohbet edin.Mekana ruhunu veren bu emektar insan güleryüzü,samimiyeti ve heyecanı ile tipik Hatay insanını da çok güzel temsil ediyor. 

asş chef's retaurant kağıt kebabı

 

Kağıt kebabı Samandağ’ın zahterli etlerinden yapılınca bir başka güzel oluyor

 

Asi Chef’s Restaurant

Adres:
Bakırköy Sahil Yolu Kennedy Cad. No: 37/B
Bakırköy / İstanbul

Telefon: 0 (212) 543 97 44

 

 

 

 

 

    
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir