BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

İHTİMALİ BİLE ÇOK GÜZEL ! Penelope Cruz ve Javier Bardem Altın Portakal’a gelebilir !

a  aks.gif

Bu yılki Altın Portakal Film Festivali’nin teması İspan-yol sineması olarak belir- lendi. Ünlü yönetmen Ped-ro Almadovar ile Oscarlı oyuncular Penelope Cruz ve Javier Bardem de festiva-lin davetlileri arasında

Bu yıl 51’incisi gerçekleştirilecek Altın Portakal Film Festivali’nin konuğu İspanya sineması olacak. Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Elif Dağdeviren’in yaptığı açıklamaya göre, İspanya sinemasının efsane yönetmeni Pablo Almodovar ve oyuncu çift; Penelope Cruz ile Javier Bardem de davet edilenler isimler arasında. Hatırlarsınız, İspanyol sanatçılar; İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını soykırım olarak nitelendirdikleri için Hollywood’da İsrail yanlılarının ağır eleştirilerine maruz kalmıştı.

Henüz belli değil

Dünyaca ünlü davetlilerin festivale katılıp katılmayacağıysa henüz belli değil. İsrail’i, katliamlarından ötürü eleştiren sanatçıların, Türkiye’deki bir organizasyona katıldıkları için daha fazla tepki çekmelerinden çekindikleri konuşuluyor.

 

Altın Portakal’dan bir ilk


Antalya Altın Portakal Film Festivali 51. yılında yeni bir solukla güçleniyor. Bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olan Antalya Film Forum, Antalya’yı Türk sinemasının en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştürmeyi hedefliyor.
Antalya Film Forum, öncelikli olarak Türkiye ’de olmak üzere Türkiye’ye yakın coğrafyalarda (Balkanlar, Ortadoğu, Akdeniz ve Türki Cumhuriyetler) ortak yapım olanaklarını arttırmayı, film çekecek yapımcıları ve yönetmenleri teşvik etmeyi ve bunların projelerinin uluslararası platformlarda tanıtılmasını sağlamayı amaçlıyor.
Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında, 14-17 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Antalya Film Forum, Altın Palmiye ödüllü ‘Kış Uykusu’ filminin yapımcı ve Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP) Başkanı Zeynep Özbatur Atakan liderliğinde gerçekleştirilecek. Antalya Film Forum’un danışma kurulu Nadir Öperli, Marsel Kalvo, Sevil Demirci, Yamaç Okur ve Zeynep Özbatur Atakan’dan oluşuyor.
Antalya Film Forum’un belirlediği öncelikli görevler; festivalin uluslararası markasının kuvvetlendirilmesi, festivalde gösterilmesi muhtemel filmlerle proje aşamasında bağ kurarak, Antalya’nın adının uluslararası önemli filmlerde yer alması ve bu sayede kentin tanıtımına katkı sağlanması, sektörel iletişimi ve dayanışmayı arttırmak amacıyla dünya sinemasının saygın isimlerini, Ustalık Sınıfları ile festival kapsamında ağırlanması.

SİNEMA ENDÜSTRİ MERKEZİ ANTALYA
Antalya Film Forum Endüstri Merkezi, tüm Antalya Film Forum endüstri etkinliklerinin yapılacağı ve endüstri akreditasyonlarının sağlanacağı bir mekân olarak film profesyonellerinin ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmaktadır. Bununla birlikte Endüstri Merkezi, Antalya Film Forum ve Antalya Film Festivali’ne katılan tüm konuklar için bir buluşma noktası olacak.
Antalya Film Forum’a yapımcılar, satış şirketleri temsilcileri, dağıtımcılar, sinema fonları yöneticileri, festival programcılarından oluşan uluslararası konukların çağrılması planlanmakta. Bunun yanı sıra, ulusal film endüstrisinden de yapımcılar, dağıtımcılar, meslek birlikleri ve televizyon kanalları temsilcileri de Forumun bileşenleri arasında yerlerini alacak.

 
 
 SUNUM DESTEĞİ
Pitching (Sunum) Platformu’nun amacı, uzun metraj sinema projelerinin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesini ve proje sahiplerinin, uluslararası ve ulusal film profesyonellerinden geri bildirim almasını sağlamak.
Platforma seçilecek 10 projenin yönetmen ve yapımcıları, festivale davet edilerek, uluslararası ve ulusal konuklara yönelik bir sunum gerçekleştirecek. Yabancı ve yerli yapımcı, satış şirketleri temsilcileri, festival, televizyon ve dağıtımcı şirket profesyonellerinden oluşan üç kişilik ana jüri, Pitching Platformu’na katılan 10 projeden seçtikleri 2 projeye, proje başına 30.000 TL “Pitching Platformu Ödülü”nü verecek. Platform bu yıl sadece Türkiye’den yapımcı başvurularına açık olacak, gelecek sene başvurular bölgesel hale getirilecek.

YAPIM AŞAMASINDAKİ FİLMLERE DESTEK
Work In Progress (Yapım Aşaması) Platformu, Antalya Film Forum’a konuk olan satış temsilcisi, film fonları yöneticileri, dağıtımcı ve festival programcılarına, Türkiye’de üretilen en yeni filmleri post-prodüksiyon aşamasında keşfetme şansını sunacak. Bu bölüm kapsamında çekimleri tamamlanmış veya post-prodüksiyon aşamasında olan uzun metraj filmler arasından 5 filmin yönetmen ve yapımcıları, filmlerinden 10 dakikalık bölümü sunmak üzere festivale davet edilecek. Yabancı ve yerli yapımcı, satış şirketi temsilcileri, festival, televizyon ve dağıtımcı şirket profesyonelleri arasından belirlenecek olan üç kişilik ana jüri, bu projelerden seçeceği yapıma 100.000 TL değerinde “Work In Progress Ödülü”nü verecek.

USTALIK SINIFLARI
Antalya Film Forum kapsamında, her gün sinema endüstrisini ilgilendiren güncel bir konu üzerinde, yönetmenler, yapımcılar ve film profesyonelleri tarafından verilecek olan “Ustalık Sınıfları” düzenlenecek. Bu özel etkinliklerin internet ortamında canlı olarak yayınlanması planlanmakta. Ayrıca hem Ustalık Sınıfları hem diğer söyleşilerin video kayıtlarına festivalin internet sitesinden erişim sağlanacak.

NETWORK ETKİNLİKLERİ
Endüstri Merkezi’nde her gün düzenlenecek olan “happy hour”lar festivalin yabancı ve yerli konuklarının bir araya gelmesini sağlayarak, festivalin en önemli network etkinliğini oluşturacak.
Antalya Film Forum hakkında detaylı bilgiye Uluslararası Antalya Altın Portakal web sayfasından ulaşılabilir: http://www.altinportakal.org.tr


FESTİVALİN ARŞİVİNİ BERABER OLUŞTURALIM
Antalya Altın Portakal, Türkiye sinemasının 100’üncü yılında kendi tarihini ilk defa sinemaseverlerden gelen hatıralarla arşivliyor. Antalya Altın Portakal’ın “hafızası”, festivalin resmi internet sitesindeki blog’da oluşturuluyor. “Festivalin Hafızası”da ilk hatırayı Antalya Altın Portakal Film Festivali Direktörü Elif Dağdeviren paylaşıyor. Dağdeviren, “Antalya Altın Portakal’ın tarihi ilk defa bizlerin anıları, hikayeleri ve fotoğrafları ile yazılıyor. Festival tarihine ait anısı olan herkesin paylaşımlarını bekliyoruz” diyor.
Yarım asırı geride bırakan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin hafızası, kişisel takipçilerinden festivale dair gelecek her türlü anı, bilgi ve görsel ile hazırlanıyor. Festivalin resmi internet sayfası www.altinportakal.org.tr adresinde yayınlanan blog’da yer alan hafızaya katkılarınız için hafiza@altinportakal.org.tr adresine paylaşımlarınızı iletmeniz yeterli.
Bu yıldan başlayarak hayata geçecek ve özellikle dijital dünyada aktif olacak olan “12 ay boyunca Antalya Altın Portakal” projesinin de ilk ayağı olan “Festival Hafızası”, bu yıl 51’incisi düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne dair hatıraları da yayınlayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir