BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

HUZUR VE DANSIN RİTMİ HODJAPASHA’DA


 

     Sirkeci’de 540 yıllık bir tarih Hocapaşa Hamamı.. İstanbul’un tarihi dokusunu bünyesinde barındıran ve gelecek dönemlere aktarmaya devam eden yapısıyla insanı daha kapıdan ilk girişte büyülemekte. Geçmişten bugüne varlığını farklı şekillerde sürdüren hamam, 2009 yılından itibaren Türk kültür ve turizmine hizmet etmekte ve adını Hocapaşa Gösteri ve Etkinlik Merkezi olarak uluslararası platformlarda da başarı ile duyurmakta.

 

     Hocapaşa Gösteri ve Etkinlik Merkezinde; Sema, Dansın Ritmi ve Beyaz Gül adı altında 3 ayrı etkinlik düzenlenmekte. Sema ayini haftanın her günü gerçekleştiriliyor. Bilindiği üzere Sema ayini Mevlevilik tarikatının yapı taşlarından biri. Mevlana Celaleddin Rumi’den bu yana hak yolunda hakkı aramak maksadıyla yapılan ayin,  UNESCO Dünya Mirası Listesine girerek adını tüm dünyaya duyurmuştur. Ayin; içinde yer alan ve izleyen herkesi büyüsü altına alırken tarihi hamamın dokusu ve kurgulanan ortam insanı ‘o an’dan alıp çok uzaklara zamansız ve mekansız alemlere çekiyor.  Etkinliğin her bir aşamasında Sema Ayininin tarihçesini, amacını ve gerçekleştirilme şekillerini öğrenme fırsatı buluyorsunuz. Hangi inanca sahip olursa olsun yerli-yabancı, büyük-küçük herkesin muhakkak izlemesi gereken bu etkinlik Kültür İstanbul ekibi olarak bizim dimağımızda etkisini sonsuza dek hissettirecek gibi duruyor.

 

     Sema gösterisinden sonra bu sefer Dansın Ritmi ile içiniz kıpır kıpır olacak. Salı , perşembe ve  cumartesi günleri olmak üzere haftanın 3 günü gerçekleştirilen gösteride; Osmanlı Saray dansları ve Anadolu’nun farklı bölgelerinin dansları ile oryantal danslar, ritim show ile harmanlanarak çağdaş bir koreografi ile sunulmakta. Görsel şovlar ve ışıklar ile renklendirilen gösteri izleyenleri adeta içine alıyor. Kullanılan muhteşem kıyafetler mekanın tarihi dokusu ile harmanlanarak gösteriyi bir görsel showa dönüştürüyor. Dimağımızda yer eden Sema Ayini’nden sonra ‘Dansın Ritmi’nin ise damağımızda hep tatmak isteyeceğimiz bir lezzet olarak kalacağı kesin. Sitenin etkinliklerine; https://www.hodjapasha.com/tr/tarihce/ linkinden ya da hodja_pasha instagram adresinden ulaşmanız mümkün.

     Kısaca, Hocapaşa’da Sema Ayini ile kendinizi bulmak da Dansın Ritmi ile kendinizi kaybetmek de çok zevkli!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir