BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

GRİNİN TONLARI ORTAKÖY’DE GÖSTERİLDİ ! İŞTE TÜRKİYE’DEKİ İLK YORUMU

  grinin elli tonu film

Her Kadın Bir Faşiste Tapar / Sylvia Plath

GEZEGENİN MERAKLA BEKLEDİĞİ FİLM

Haber-Yorum : Kültür İstanbul

Fenomen olan Grinin Elli Tonu filminin basın gösterimi yapıldı. Soğuk ve yağmurlu bir İstanbul sabahında Ortaköy Feriye Sineması'nda gerçekleşen gösterime sinema yazarlarının ilgisi büyüktü. Zaten herkes tüm dünyayı sallayan efsane kitabın filmini bekliyordu. Fragmanı milyonlarca kez tıklanmış ; film gösterime girmeden biletleri tükenmişti. Asında kitabı bile sıradan hayat yaşayan dünyalıların hayatına bomba gibi düşmüştü. E.L James'in ilk romanı Grinin Elli Tonu aslında bir üçlemenin ilk kitabıydı. Kitap kadın erkek arasındaki hakimiyet teslimiyet hikayesini sansürsüz anlatıyordu. Devamı ise karanlığın Elli Tonu ve Özgürlüğün Elli Tonu

SAHİ BİR KADIN NE İSTER ?

Neresinden bakarsanız bakın bu best-seller kitabın filmi de aynı ilgiyi görecek . Zaten şimdiden Türkiye'de bile ön gösterim satışları tükenmiş durumda .  Aslında bu kadar popüler olmasının nedeni de insanın günlük hayatına dokunmuş olması . Sahi, bir kadın ne ister ? Evet ; bir erkek nasıl varoluşunu tamamlar ? Acaba kadın kendisinde mutlak hakimiyet kuracak bir erkeğin kanatları arasına girmek mi ister ? Erkek ise kendi parçalanmışlığını bir kadın üzerinde kurduğu sadist bir iktidar üzerinden mi tamamlar ? Yoksa kadın faşistini bulduğunda ondan başka insancıl davranışlarda mı bekler ? Veya kadın aslımda ne aradığını bilmeyen dengesiz bir varlık mıdır ? Hangisidir ? İşte Grinin elli Tonu bu tür evrensel soruları hatırlatırken filmin ilk üçte ikisinde izleyiciyi aslında sarsıyor . İki insan arasındaki mahrem denilen dünyaya radikal bakış atan film belki de erkeğe kadının bilinmeyen yönlerini sorgulatıyor. Kadın hep dillendirdiği centilmen ve nezaketli erkeği mi bekler ? Yoksa onun psikolojisinde itaat etmeyi nekleyen bir köle mi vardır ? Ve bu köle sadizmle bereber harmanlanmış bir insancıllık ta mı beklemektedir. Yani, erkek yeri geldiğinde bir faşist yeri geldiğinde bir nezaket abidesi mi olacaktır. Kadın mı çelişki içindedir yoksa erkekte bir dozajlama sorunu mu vardır ?

DENGESİZLİĞİN ELLİ TONU !

Grinin Elli Tonu aslında bir dengesizliğin hikayesi . Kadın psikolojisine samimi girişler yapan bu film neresinden bakarsanız bakın bir fenomen . İçinde Amerikan filmlerinden abartı birçok öğe içerse de anlattığı kadın hikayesiyle çarpıcı bir iki saat sunuyor izleyiciye . Özellikle son zamanlarda ticari Türk filmlerinden sıkılmış sinemaseverlere en azından değişik bir gündem olacaktır. Yeterince derin değil diyenler olacaktır. Hikayede kopukluklar var diyenlerin haklı olabileceği tartışılacaktır. Abartı bulanların olacağı kesindir. Ama şu kesin ki 2015 Şubat'ında herkes bu filmi konuşacak . Bu sohbetlerde suskun kalmamak adına bile izlenmesi gereken bir film . Aslında sadece kadın erkek ilişkilerine gönderme yaptığı için izlenir bu tonlar Filmin sonunda yorum sizin !

bora engin

Filmi Kültür İstanbul adına izleyen Editörümüz Bora Engin ; Sinema Yazarı Atilla Dorsay ile birlikte

feriye sineması

Grinin Elli Tonu Ortaköy'de harika boğaz manzarasına sahip olan Feriye Sineması'nda gösteridi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir