BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Gerçek Adalet Ancak İyi Bir Savunma İle Olur !!!


HAK ve HUKUK MÜCADELESİ MAHKEME SALONLARINA SIĞMAYACAK KADAR BÜYÜK;

              DURUŞMA SAATLERİYLE SINIRLANAMAYACAK KADAR UZUN SOLUKLUDUR.

Uzun yıllar Kenter’ler ile çalışmış olan tecrübeli oyuncu Hakan Gerçek tarafından 2008 yılında kurulan Tiyatro Gerçek, Beyoğlu Maya Cüneyt Türel sahnesinde izleyicisiyle buluşuyor. İnsan hakları savunucusu Avukat Clarence Darrow’un meslek hayatındaki önemli davalar üzerinden hukuksal ve siyasal bir analizin yapıldığı “Savunma” adlı tek kişilik oyunu izlemek için biz de Tiyatro Gerçek’teyiz.

Savunma

Sanayi Devrimi sonrası üretim ilişkileri, sömürü düzeni, işçi sınıfının doğuşu, sınıfsal mücadeleler ve bu mücadelelerden kaynaklanan uyuşmazlıklar, grevler, ırkçılık karşıtı mücadele gibi bir çok olayın bizzat içinde olan Avukat Darrow’un gözünden dönemin nabzı tutulurken, günümüz Türkiye’si de gözümüzün önüne getiriliyor. Hakan Gerçek’in gerek anlatımıyla gerekse kullandığı görsellerle anlatımı ve ilgiyi sürekli diri tuttuğu, sohbet tadında iki perdelik bir oyun izliyoruz.

unnamed

Darrow’un avukatlık pratiği mahkeme salonlarıyla sınırlı kalmayan, inandıklarını her zeminde savunmaya çalışan bir anlayışın ürünü. Zira, hak ve hukuk mücadelesi mahkeme salonlarına sığmayacak kadar büyük; duruşma saatleriyle sınırlanamayacak kadar uzun solukludur. Avukat Darrow, hukuku anlamak ve anlatmak için sokağa, fabrikaya, hayata bakıyor. Sistemi ve sistemin ürünü olan siyaseti, hukuku ve yargı düzenini cesurca yargılayan Darrow, gerçek yargıcın tarih olduğu ve güçlü olanın değil haklı olanın tarih karşısında dimdik ayakta duracağı gerçeğini de bizlere hatırlatıyor.

16

Hukuk ile ekonomik, siyasal ve sosyal yapı arasındaki ilişkiyi, bugünün düzenini Avukat Clarence Darrow’un tecrübeleriyle ve usta oyuncu Hakan Gerçek’in “gerçekçi” anlatımıyla görmek ve yaşamak için “Savunma” adlı oyunu kaçırmamanızı öneriyoruz.

İyi seyirler.

 

dt.common.streams.StreamServer.cls

10715741_1538757016338668_157149145_n

avadilanlama@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir