BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

Gabor Takacs Nagy şefliğinde Budapeşte Festival Orkestrası İstanbul’da!

budapeste_festival_orkestrasi_11494

03 Nisan 2014 20:00

CRR Konser Salonu İstanbul

 


Şef
: Gabor Takacs Nagy
Solist: Dezsö Ranki (piyano)

Program:
F. J. Haydn (1732 – 1809)  Senfoni No 1 . Re Majör, Hob I/ 1
W. A. Mozart (1756 – 1791): Piyano Konçertosu No. 24 Do minör, K.  491
W. A. Mozart ( 1756 – 1791 ): Senfoni No 33, Si Bemol Majör,  K. 319
L. V. Beethoven (1770 – 1827):  Orkestra için Alman Dansları, WoO 8

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun 2014 senesi boyunca Yerleşik Orkestrası olan Budapeşte Festival Orkestrası, ocak ayından sonraki ikinci konserinde Viyana Klasikleri bestecilerinden oluşan çok özel ve ender bir programla müzikseverlere yeniden merhaba diyor. Bu konserde orkestrayı aynı zamanda dünyaca ünlü Takacs Quartet’inde kurucusu olan şef Gabor Takacs Nagy yönetiyor.

Macaristan’da 70’ler piyano kuşağının Zoltan Kocsis ve Andras Schiff ile birlikte dünyada en ünlü sevilen virtüözlerinden kabul edilen Dezsö Ranki aynı zamanda çok önemli bir Mozart yorumcusu. Ranki, solist olarak katılacağı konserde Mozart’ın nefes kesici ve hayli dramatik  “Do minör Piyano Konçertosu”nu seslendirecek. Mozart’ın programda yer alan diğer eseri olan 33 numaralı “Si Bemol Majör Senfoni”, bestecinin 23 yaşında iken doğduğu kent Salzburg’da yazdığı ülkemizde çok ender çalınan bir eser.

Senfoni’nin “babası” olarak anılan ve yazdığı yüz dört senfoni ile bu alandaki  rekoru elinde bulunduran Joseph Haydn’ın “Birinci Senfoni”si ise konserin büyük sürprizi. Eser başlar başlamaz fışkıran virtüözite, melodilerin soluksuzluğu, kontrastların güzelliği…  Budapeşte Festival Orkestrası CRR’deki konserlerinde Beethoven’ın “Orkestra için 12 Alman Dansı”nı da seslendirerek,bu birbirinden güzel danslarla dinleyicilere unutulmayacak bir bahar şöleni yaşatacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir