BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

ERDAL BEŞİKÇİOĞLU’NUN KÜVETTEKİ GELİNLER OYUNU TAM NOT ALDI…

Küvetteki Gelinler


Bazı oyunlar vardır oyundan çıktıktan sonra bile konuşmaya devam edersiniz, aradan zaman geçer bir sohbet sırasında ismi geçince yine aynı hararet ve coşkuyla oyun hakkında konuşabilirsiniz bu kadar büyülemiştir sizi. Küvetteki Gelinler, o büyüleyen ve etkisinden kolayca çıkılamayan oyunlardan biri. Üç gelin.. Üçü de küvette ölü bulunmuş.. Farklı yaşamlar, farklı hikayeler, aynı son..

Bessie (Hazal Türesan), Margaret (Selin Zafertepe), Alice (Naz Göktan) üç farklı karakterde üç kadındı. Ancak kararları onları aynı kaderde birleştirdi. Maalesef bu son iyi bir son değildi..


Oyunda, dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe artan kadına karşı şiddet çarpıcı bir şekilde ele alınıyor. Geçmişten günümüze hiç değişmeyen bir şey varsa o da kadınlara yönelik psikolojik ve fiziksel şiddetin her türlüsünün hala var olduğudur. Bu sebeple her ne kadar 19. Yüzyılın sonlarında geçen bir olay olsa da konu aslında oldukça güncel ve bilindik. Oyunun özellikle kadın seyircilere yer yer iç çekilerek izletmesinin sebebi de bu. 
Teknik olarak bakarsak biz seyirciler için izlemesi ne kadar keyifliyse oyuncular için de bir o kadar zorlayıcı bir performans sunuluyor. Zira su dolu küvetlerin baş sahne dekoru olduğunu düşünürsek bir yandan fiziksel olarak yoğun bir çalışma sergileyip bir yandan da rolde kalmak oldukça büyüleyici. Üç kadın oyuncumuzun her birinin performansı göz doldurur cinsten. 65 dakikalık oyunun tamamında baştan aşağı ıslak olarak rolde kalmak üstelik karakter geçişlerini profesyonel bir şekilde gerçekleştirmek gerçekten takdire şayan. Bu hususta her üç sanatçımızı da ayrı ayrı tebrik etmek gerek. Zira genel seyircinin görüşü de bu yönde olmalı ki oyun sonu da oyuncular ıslıklarla ayakta dakikalarca alkışlandılar. 


Erdal Beşikçioğlu'nun yönetmenliğini üstlendiği Küvetteki Gelinler sahne tasarımı, oyuncuların performansı, konusu ve konuyu işleyişi ile bizim tarafımızdan oldukça sevildi. Özellikle sizlere bu yazıyı hazırlayan kadın editörünüzün tavsiyesi olduğunu da belirtmek isteriz. 


Sizler de bu tek perdelik sürükleyici oyunu izlemek isterseniz @tatbikatsahne 'den güncel programı öğrenebilir biletinizi alabilirsiniz.

 

Tür: Dram Süre: Tek Perde / 65 Dakika
Yaş Sınırı: 16 yaş

Yazan Beth Graham, Charlie Tomlinson, Daniela Vlaskalic
Çeviren: Beliz Coşar
Yöneten: Erdal Beşikçioğlu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir