BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

HAYAT BU DAŞ FIRINDA ÇOK DATLI

images

Bakır semaverinden, kapıdaki bankına; kurucularından, şefine datlı mı datlı taş fırın “Datlı Maya” dayız.

datli-maya

Adını fırının hammaddesi olan hamur mayasından ve mutfağında ki lezzet sırrının esprili yöresel söyleyişinden almış olan mekan Abracadabra rüzgarından sonra kendini Datlı Maya’nın sıcağına kaptıran Dilara Erbay tarafından kurulmuş.Dilara Hanım’ın destekçileri ise bu serüvende kendisini yalnız bırakmayan ortağı Milas Bey ve çeşitli dünya mutfaklarını tecrübe etmiş olan, mutfağının şefi Ekin Bey.

 

6779_5266fc04
datli-maya-eatingasia
Buyrun Efenimmm
Müşteri kapasitesi 4-5 masa ile sınırlı kalmış, mavi boyalı, minik pencereli, kendisi küçük lezzeti büyük bir dükkan burası.

datli-maya-istanbul-resim-600x398Minik Bir Tura Değer Ne Varsa
Kapıdan girince sizi karşılayan taş fırın hem içinizi hem dışınızı ısıtmakla işe başlıyor.Duvardaki minik kitaplığından, taş lavabosuna, ahşap aksesuarlarından her ay en iyi şekilde kalaylanan bakırlarına doğal samimi ve salaş bir ortam.

 

tumblr_inline_mip13ec2fs1qz4rgp

 Semaverin Tadına Bir De Bakır Karışırsa
Datlı Maya’nın eşsiz kahvaltılarına bakır semaverde demini zamanla harmanlamış, tavşan kanı çaylar ekleniyor. Üstelik müşteriler bu semaveri kendileri kullanıyorlar. Yani çayı biten bardağını alıp hoop semaver başına.

 

datli-maya-800x5331 (1)Gösterişe Doymuş, Doğallıktan Nasibini Alanlara
Bu fırında olup bitenler, pişip yenenler, o süslü, samimiyetsiz popüler kültür içinde erimemek için adeta mücadele ediyor. Yani şatafat merağı olmayan, samimi bir dostla gidildiğinde çok rahat, huzurlu, hoş vakit geçirilebilir.

 

images (2)images (1)
Tık Tık Tıkk…
Mekanın lezzet penceresini araladığımızda ise Ekin Bey’in emeğine sağlık demek gerekir. Kesinlikle emek diyorum! Çünkü bu fiyatlara böylesine gerçek tadını unuttuğumuz yemekleri yiyebileceğimiz bir mutfak işletebilmek sevmeden, emek vermeden yapılabilecek iş değil.

 

    PO

Tüm malzemeleri özenle seçen bir şefe sahip olmak mekanın en büyük avantajı. Cihangirin ara sokaklarından birinde sıcak bir mutfaktan her gün geleneksel tatlardan, zeytinyağlılara, 3 çeşit yemek çıkıyor. Ekin Bey’in mekan için yeni planı ise ayda bir gün şef arkadaşlarıyla Ermeni mutfağından Çin mutfağına bir çok kültürle tanışabileceğiniz yemekler yaparak maharetlerini konuşturmak.

 

images (1)
Biri Organik mi Dedi?
Ürünlerin teminatı ise küçüklüğüne meydan okur durumda, herşey taze, dalından, toprağından diyebileceğimiz kıvamda. Sucuksa Afyon’dan, tulum peynirse Trabzon’dan, lahmacunun lezzeti ise Antep’le bire bir olma yolunda. Üstelik mekanın kurucularından Milas Bey bu işe o kadar gönül vermiş ki kendi ürünlerini yetiştirmek adına Çanakkale’nin Kaz Dağları’nda işe koyulmuş, hayvanlarını otlatmaya başlamış bile.

 20120330_165025
İyi Niyet İyi Hizmet
Felsefesi “Kendimiz için istemediğimizi müşterimiz için de istemiyoruz.” olan mekana en salaş halinizle bir pazar kahvaltısı için uğrayıp organik meyvelerden yapılmış marmelatlarına siz de bir kaşık çalabilir muhteşem lezzet deneyimleri yaşayabilirsiniz.

                                                      

                                                                      Merve AKIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir