BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

FRANSIZ SARAYI’NDA TARİHİ GÜN ! LİVANELİ’YE LEGION D’HONNEUR NİŞANI VERİLDİ !

Zülfü Livaneli Legion d'Honneur ödül 2
Fransa’nın en üst düzey nişanı “Legion d’Honneur”, Fransa ve kültürüyle olan dostluğu, barış, özgürlükler ve insan hakları adına verdiği mücadele nedeniyle, Sanatçı ve Yazar Zülfü Livaneli’ye verildi. Nişan,  Beyoğlun’daki Fransız Sarayı’nda düzenlenen törenle Fransa’nın Ankara Büyükelçisi tarafından Livaneli’ye takdim edildi.
     Sarayın muhteşem bahçesindeki törene Yaşar Kemal,Ara Güler,Can Dündar,Atilla Dorsay ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.
Büyükelçi Laurent Bili, nişanı takdim etmeden evvel yaptığı konuşmasına, “Sevgili Zülfü Livaneli’nin, gelenek olduğu üzere, kısaca öz geçmişini hatırlatmaya çalışacağım. Çalışacağım diyorum zira bu kadar zengin bir hayatı birkaç kelimeye sığdırmak ne mümkün” diyerek başladı.

Zülfü Livaneli Legion d'Honneur

KÜLTÜR İSTANBUL OBJEKTİFİ’NDEN BÜYÜK SANATÇI
Zülfü Livaneli : Artvin’in Yusufeli ilçesinden başlayan hikayesinde barış ve demokrasi hep ön planda oldu.Cezaevlerine girdi.Bestelerini Joan Baez ve Maria Farantouri gibi dünyaca ünlü sanatçılar yorumladı.Mikis Theodorakis ile halkların kardeşliğine hizmet eden çalışmalar yaptı.Yılmaz Güney filmlerinin müziğini yaptı.Romanlar yazdı.Yaşar Kemal romanlarını sinemaya uyarladı.Daha sayacak o kadar çok başlıklar var ki…

Zülfü Livaneli Legion d'Honneur ödül

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bılı ; Livaneli’in yaşam hikayesini konuklara sundu.Sanatçıyı ”bir dava adamı” olarak tanımlayan büyükelçi Livaneli’nin Fransız kültürüne katkılarını da anımsattı ve ” Aragon’un ,Paul Valery’nin hatta Paul Eluard’ın ey özgürlük gibi şiirlerini müziğe uyarladınız ” dedi. Zülfü Livaneli konuşmasında 1914 yılında Mustafa Kemal’in de aynı nişanı aldığını hatırlatınca konuklardan yoğun alkış geldi.

Zülfü Livaneli Legion d'Honneur nişanı

Ve Zülfü Livaneli “Legion d’Honneur” nişanıyla

Napoleon Bonaparte’ın Birinci Konsül’ken 19 Mayıs 1802’de imzaladığı kanunla oluşturulmuş bir Fransız nişanı olan “Legion d’Honneur”, 1804’ten itibaren verilmeye başlanmış, Fransa’daki tüm yönetim rejimlerinde takılmaya devam edilmiştir. Türkiye’de nişana layık görülenler arasında Celal Atik, Behiç Erkin, Nilüfer Göle, Hicri Fişek, Ümit Boyner, Ara Güler, Sakıp Sabancı, İnan Kıraç, ve Yaşar Kemal gibi iş, sanat ve edebiyat dünyasından isimler yer alıyor.

ZÜLFÜ LİVANELİ

Livaneli kızı ve eşiyle birlikte

Zülfü Livaneli Legion d'Honneur türkan şorya yaşar kemal

Türkiye’de barışın ve kardeşliğin sembolü bilge yazar Yaşar Kemal dostu Livaneli’yi bu özel gününde yalnız bırakmadı.Ve Anadolu’nun Sultan’ı da tören boyunca Yaşar Kemal’e eşlik etti.

Zülfü Livaneli Legion d'Honneur CAN DÜNDAR

Bizce gelecekte bu nişanı alması gereken Can Dündar’da Fransız Sarayı’ndaydı

Zülfü Livaneli Legion d'Honneur ara güler türkan şoray

Daha nce Legion d’Honneur ödülünü almış olan büyük usta ilerlemiş yaşına rağmen o akşam saraya geldi

Fransa Başkonsolosu Muriel Domenach 2

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach Fransız Sarayı’nda evsahibi olarak epeyce heyacanlı ve sevinçliydi

Zülfü Livaneli Legion d'Honneur yaşar kemal türkan şoray 2

İşte Türkiye’nin tartışılmaz değerleri . Bu toprakları anlamlandıran zenginliğimiz onlar

 

 

ve

  

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir