BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

BGM’DE ANADOLU DANS HARMANI !!!

 

 

  ANADOLU ATEŞİ

   21 yıldır dünyanın dört bir yerinde Anadolu kültürünü dansla buluşturarak dünyaya tanıtan Anadolu Ateşi 31 Mart gecesi Bostancı Gösteri Merkezi'nde bir kez daha parladı. Doğu ile batı kültürlerinin buluşmasını hedefleyen, evrensel barış mesajları veren topluluğun gösterisi her zamanki gibi seyircileri büyülemeyi başardı. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini tüm dünyaya tanıtmayı hedeflemekte ve bu hedefinde de başarı ile ilerlemekte.

 

    Seyiciyi coşturan oturduğu yerde kıpır kıpır eden gösterinin akışı ve sahneler arası geçişler işin ne kadar profesyonel yapıldığını ispatlıyor. Halk danslarını bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek dünyaya modern standartlarda bir gösteri sunan Anadolu Ateşi'nin kıvılcımları umarız hiçbir zaman sönmez.

 

ANADOLU ATEŞİ TARİHÇESİ : 

   1999 yılında, yıllar öncesine dayanan bir hayali gerçekleştirmek üzere ilk adımını atan Mustafa Erdoğan, eski adı Sultan’s of the Dance olan projenin tempolu çalışmalarını  başlattı. Önce gazetelere “dansçı aranıyor” ilanları verildi. 750 aday arasından 90 genç  seçildi ve bir buçuk yıl sürecek zorlu bir çalışma temposu başladı. Günde 8, zaman zaman 16 saat süren çalışmalar… Kostümler hazırlandı, müzikler tamamlandı. Estetik egzersiz, dietisyen ve masaj uzmanları ile çalışıldı. Strech ve yoga yapıldı. Çalışmalar halk dansları adımları, bale ve modern dans konularında yoğunlaştı. Dansçılar Anadolu ritmlerinin notasyonu konulu teorik dersler aldılar. Ve 3 Mayıs 2001 tarihinde 3-4 gösteri için sahne alıp daha sonra yurt dışında  sahnelenmesi planlanan gösterinin, aylar önce biletlerinin tükenmesi nedeni ile  Türkiye’deki programının uzatılması kararı alındı.

   Anadolu Ateşi, 2002 yılında dünya  turnesine başlayarak 106 ülkede (bir çok ülkeye defalarca gidilmiştir) 5000'den fazla gösteri ile 45 milyonu aşan sanatsever tarafından izlenildi. Bugüne kadar yapılan yurtdışı turneleri ve tanıtım çalışmalarıyla dünyanın sayılı dans  toplulukları arasında gösterilen Anadolu Ateşi, ulusal kültürümüzün gücüyle, evrensele ulaşan en görkemli projedir.

 

  Dünyaca ünlü Dans Grubu Anadolu Ateşi düzenli olarak her yıl Nisan-Kasım arası yaz döneminde kendi gösteri mekanı Antalya Aspendos Arena’da haftada 2 gün sahne almakta ve ülkemize gelen turistlere kültürel zenginliğimizi gerçekleştirdikleri gösterilerle sunmaktadır. Anadolu Ateşi ilgili dünya basınında haberlerin sayısı 15 bini geçmiştir. Grup, 250 kişilik dansçı kadrosuyla aynı anda dünyanın farklı 3 yerinde gösteri yapabilmektedir. Sizlerde bu eşsiz deneyime yerinizi ayırtın ve neleri kaçırdığınızı -koltuklarınızda  eşlik ederek- görebilirsiniz. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir