BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

“Hatay Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”nde halkların kardeşliği rüzgarları esecek

akdeniz mutfak günleri 2014 hatay

FESTİVAL YAKLAŞIYOR : 3-6 Eylül-Antakya
“Hatay Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”nde halkların kardeşliği rüzgarları esecek
Oralarda yemek uzatılan bir dostluk buluşmasıdır : muhabbetleri ne kadar güzelse yemekleri de o kadar cümbüş ve lezzetlidir.
Fransa .italya,İspanya.Lübnan ;Fas ve d,ğer tüm Akdeniz ülkelerinden şef ve gurmeler Hatay’da buluşacak.

a  aks.gif
“Baharat Kraliçesi” Choumicha Chafay
Hatay Valiliği’nin koordine ettiği “Hatay İl Yenilik Platformu” projesi kapsamında 3-6 Eylül arasında Hatay’da düzenlenecek uluslararası “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğine Fransa’dan İtalya’ya, Lübnan’dan Fas’a, Bosna-Hersek’ten Yunanistan’a kadar birçok Akdeniz ülkesinden dünyaca ünlü şefler ve gurmeler davet edildi.
“Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” şenliğine katılması beklenenler arasında dünyanın en meşhur kadın şeflerinden, Fas asıllı “Baharat Kraliçesi” lakabı ile tanınan Choumicha Chafai de bulunmakta. Ülkesinde en önemli 100 kadından biri seçilen Chafai’ın, 30 civarında yayınlanmış kitabı var. Ayrıca, TV de Fas, Fransa ve İspanya’da ilgiyle izlenen yemek programları yapan ünlü şef, sevilen yemek yarışması Master Chef’te de jüri üyesi. Chafay, 2013’te lanse ettiği Dar Choumich marka bio baharatları da satıyor.
Hatay’a “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” için davet edilen şefler arasında İtalyan Michelin Yıldızlı Davide Brovelli, yine Michelin Yıldızlı İspanyol şef Jean Luc Figueras ve Fransız Christian Têtedoie, ayrıca da Lübnan’dan Maroun Chedid, Tunuslu Rafik Tlatli ve Cezayir’den ünlü şef Farid Zadi yer alıyor.
Başta Antakya olmak üzere, Hatay ili, 3-6 Eylül’de yapılacak Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri için hummalı bir hazırlık içine girdi.
Özel kostümlerle, halkın da katıldığı kortej yürüyüşüyle başlayacak olan şenlik kapsamında “Hatay ipekleriyle İpek Yolu” temalı bir defile, “Medeniyetler Korosu” konseri gibi kültürel çalışmalar da yer alacak. Gastronomik sergi ve toplantılar da Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Savon Otel ve Ottoman Palace Oteli’nde katılımcı ülkelerin temsilcileri tarafından özel show’lar eşliğinde sunulacak. Programda ayrıca Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA)nın “Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretleme” konulu paneli, Hıdır Bey Köyü Defne Yolu’nda DEFNE yürüyüşü, ünlü Musa Ağacı ziyareti, Kurşunlu Han’da kahvaltı gibi organizasyonlar da var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir