BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

AKADEMİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULUYOR

 

OSCAR NEDİR? 

 

  Sinema dünyasının en büyük ve prestijli ödül töreninde verilen heykellerin orijinal ismi Academy Award of Merit (Akademi Başarı Ödülü ) idi. Fakat şuan herkes bu ödülün adını Oscar olarak biliyor ve 1934 yılından bu yanada Oscar adıyla anılıyor. Neden oscar adı verilmiş? Bunu kimse tam olarak bilmese de hakkında pek çok söylenti olduğu görülüyor.

 

Neden Oscar adı verildi?  

 

  Bu söylentilerden birine göre 1935 ve 1938 yıllarında Oscar ödülü alan Bette Davis'in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson ile özdeşleştirmesi sonucunda bu isim verilmiş. Başka bir söylentiye göre se Akademi'nin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick'in heykelciği amcası Oscar'a benzetmesi ile ödülün adı Oscar olarak kalmış.

  Ödülleri dağıtan Akademi, Oscar ismini 1939 yılına kadar resmi olarak kullanmadı. Bu tarihten sonra heykelciğin ismi Oscar olarak anılmaya resmi olarak başladı. Oscar ödül heykelciğini ilk olarak Metro Goldwyn Mayer'in baş sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. 1920'lerin Fransa kaynaklı Art Deco akımından esinlenerek heykeli çizen Cedric Gibbons, o anda beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını yaptı. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri temsil ediyor.

  Başlangıçta bronz olarak dökülen heykel 1930'ların ortalarından itibaren Britanya metali üzerine bakır, gümüş nikeli ve 24 ayar altın kaplama olarak imal ediliyor. 1942-45 savaş yıllarında ise metal sıkıntısı olduğundan Oscar heykelleri alçı üzerine boyanmış, bu ödülleri alanlar savaş sonrasında bunları altın olanlarıyla değiştirmişti.

  Heykeli son haline getiren isim ise George Stanley oldu. Oscar heykelciği 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığında ve 24 ayar altınla kaplıdır. Oscar heykelciğini kazanan kişiler bu ödülü asla satamazlar. Eğer ödülden kurtulmak istiyorlarsa (neden istesinler ki?) ancak Akademi'ye 1 dolar karşılığında satabilme hakları bulunuyor.
Fakat satmak isteyenler yine de çıkıyordu ve bunun için farklı yollar deneniyordu. 2011'de Orson Welles'in kızı Beatrice Welles, babasının Yurttaş Kane filmi için aldığı Oscar'ı açık artırmada 861 bin dolara satmıştı.

Marlon Brando ve George C. Scott Oscar ödülünü kazanıp reddeden isimler olarak biliniyor.

 

2020 Oscar ödül töreni ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

 

  Sinemanın en prestijli ödülleri arasında yer alan Oscar ödül töreni, 92. kez gerçekleştirilecek. Her sene büyük bir ihtişamla başlayan ve hakkında çokça konuşulan Oscar Ödülleri oyuncuların, yapımcıların ve yönetmenlerin boy göstereceği kırmızı halı geçidiyle başlayacak.

 

2020 Oscar ödül töreni ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

 

Tüm dünyanın merakla beklediği 92. Oscar Ödülleri 10 Şubat Pazartesi günü yapılacak. 9 Şubat Pazar'ı 10 Şubat Pazartesi'ye bağlayan gece yarısı başlayacak olan Akademi ödülleri, 1 no’lu beIN MOVIES OSCARS kanalında olacak. Tören yayını saat 00:00 itibariyla başlayacak saat 03:00'te kırmızı halı geçidi gerçekleşecek. 04:00'te ise Oscar ödül töreni start alacak. Törende, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Özgün Müzik, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetmenliği, En İyi Makyaj, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı, En İyi Kostüm Tasarımı dallarında ödüller sahiplerini bulacak. 

 

 

  Bu yıl 92. kez düzenlenecek Akademi Ödülleri (Oscar Ödülleri) adayları açıklandı. Joker filmi 11 dalda aday olurken, Once Upon a Time In Hollywood ise 10 dalda aday gösterildi. 

 

  Her yıl olduğu gibi bu sene de özellikle kırmızı halı şıklığı ile dikkat çekecek olan Oscar Ödülleri 10 Şubat Pazartesi günü sahiplerini bulacak. Pazarı pazartesiye bağlayan gece Bein 1 HD'de 03:00'te kırmızı halı geçidi yapılacak, 04:00'te tören başlayacak. Tüm programı canlı olarak izleyebilirsiniz.

 

 

2017'de çektiği Sevgili Basketbol adlı kısa filmiyle Oscar kazanan NBA yıldızı Kobe Bryant, 2020 Oscar Ödülleri'nde anılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir