BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates

YOL MU MENZİL Mİ? HADİ !!! ‘GELİN’ CEVABI ARAYALIM…

    Fırat Tanış'ın türkü ve tiyatroyu bir arada sunduğu mistik bir ayini andıran tek kişilik oyunu 10 Ekim 2019 dan beri sahnelerde. 

    Harika performansıyla göz doldurduğu, mistik bir ayini andıran tek kişilik “Gelin Tanış Olalım” oyunu, bizi bir Abdal’la yola yoldaş, hala haldaş kılıyor. Abdalın sesi, sözü, nefesi kararan ruhlarımızın pasını alıyor.

     Fırat Tanış asri zamanların Abdal’ı kılığına büründüğü “Gelin Tanış Olalım” adlı mistik bir ayini andıran tiyatro oyunuyla dervişlik hırkasını giyiyor. Kinin, nefretin, gıybetin, açgözlülüğün, yalanın, dolanın, talanın alıp başını gittiği bu çağda; iyiliği, tevazuyu, vicdanlı olmayı, azla yetinmeyi, yani insan olmayı öğütlüyor… Bu dünyanın fanilerine her şeyin gelip geçici olduğunu, kalp gözüyle bütün âlemlere bakmanın asıl hakikat olduğunu dile getiriyor. Arayıp da bulamadığımızın çok uzaklarda olmadığını aksine en yakınımızda kendi gönlümüzde olduğunu, yüzlerce yıldır bize hatırlatan gönül erenleri gibi bize bir kez daha hatırlatıyor. Asırladır insanlığa seslenen diğer Abdallar gibi sesle, sözle, şiirle, rivayetle, deyişlerle ruhlarımıza sesleniyor. Sırrını kimi yerde, Şah Hatayi’nin ‘Eksiklik kendi özümde’ deyişiyle dile getiriyor.

   “Gelin Tanış Olalım” sevgiyi, dostluğu, paylaşmayı, dünya hısımlığını ve kardeşliğini yeniden gündeme getirecek, ayrılığı gayrılığı silecek bir hikâye olarak her gösterisinde kapalı gişe oynayarak ne kadar ruhumuza ve kalbimize değdiğini gösteriyor.

   Aradığımız sır belki de hiç tahmin edilmedik kadar kolay bir yerde saklıdır.’ diyerek belki de hayatı boyunca arayış içinde olanlara mistik sorular soruyor.  Kişiyi kendi vicdanıyla baş başa bırakarak kendini arama/kendini bulma  yolunda ışık tutuyor.

 

     80 dakikalık sürede Fırat Tanış 11 türkü söylerken, oyunculuğuyla sözü şiiri müziği enfes yorumuyla harmanlıyor ve seyircisine adeta bir terapi vadediyor.

      Tanış’a sahnede, Eren Erdoğan, Cem Erdost İleri, Sertaç Şanlı ve Mehmet Taylan Ünal’dan oluşan saz ekibi eşlik ediyor eşlik etmekle kalmıyorlar kulaklarımızın ve ruhumuzun da pasını siliyorlar.

    İnsan olmayı öğütleyen bu tek kişilik türkülü oyun içinde arayış halinde olan  herkesin uğraması gereken bir durak niteliğinde.

    Hadi !!!  ‘GELİN TANIŞ OLALIM’ 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir